TESK'TEN MESLEKİ EĞİTİM VURGUSU

     Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mesleki eğitimin istihdama büyük katkı sağladığını belirterek, "Ekonominin güçlenmesi, özellikle genç işsizliğin azalması için mesleki eğitimin önemi çok büyük, nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ancak bu yolla mümkün” ifadesini kullandı.

     Palandöken, yazılı açıklamasında, işsizliğin azalması, esnafın yanında çalıştıracak çırak bulması için mesleki eğitimin büyük önem taşıdığına işaret etti.
Mesleki eğitim ve nitelikli iş gücünün, uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeyle yurt dışında da istihdam imkanı bularak Türkiye'nin küresel ekonomide rekabet edebilirliğini artırdığına değinen Palandöken, "Ekonominin güçlenmesi, özellikle genç işsizliğin azalması için mesleki eğitimin önemi çok büyük, nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ancak bu yolla mümkün." değerlendirmesinde bulundu.
Son ekonomik gelişmelerde mesleki eğitimin ve yerli üretimin öneminin bir kez daha öne çıktığına dikkati çeken Palandöken, dünyayla yarışmak için mesleki eğitime daha çok önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Mesleki eğitimde ne kadar yol kat edilirse kaliteli yerli üretimin de o derece artacağının altını çizen Palandöken, şunları kaydetti; "Kaliteli yerli üretimin artması, ihracatın artmasıdır. Bu da dünyayla mücadele demektir. Çünkü yerli üretimin artmasıyla ithalata olan bağımlılık azalır, ihracat artar. Nitelikli iş gücü için donanımlı mesleki eğitim, olmazsa olmazımız olmalıdır. Bu vesileyle 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum."

TESK'TEN "STAJ SÜRESİ ve ÇIRAKLIK EĞİTİMİ EMEKLİLİĞE SAYILSIN" TALEBİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çırakların staj gördükleri dönemin emekliliklerine sayılması gerektiğini belirterek, bu soruna çözüm getirilmesini talep etti.

Palandöken’in yaptığı yazılı açıklamasında, mesleki eğitimin çalışma döneminden bir farkı bulunmadığını, mesleki eğitimin hem ekonomi için hem esnaf için önemli olduğunu ifade etti.

Ara eleman ihtiyacının giderilmesi ve nitelikli eleman yetiştirilmesi için çıraklık döneminin önemine işaret eden Palandöken, maalesef meslek liselerinde staj yapılan ve iş öğrenilen çıraklık eğitim döneminin, emeklilikte sayılmaması nedeniyle binlerce kişinin mağdur olduğunu bildirdi.

Yeni yasama döneminde staj mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesini isteyen Palandöken, “fiili çalışmaya dayalı bu dönemin emekliliğe sayılmaması adaletsizlik olur. SGK giriş tarihi staj başlama olarak kabul edildiğinde aradaki süre borçlanarak geri çekilmiş olacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın bu konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TEKKART’LA SİZ DE KAZANIN DERNEĞİMİZ DE KAZANSIN

tekkart2

Derneğimiz, yeni bir proje ile siz değerli üyelerimize kazanç sağlayacak çalışma başlatmıştır.
Dernek olarak proje ortaklığı yaptığımız Tekkart, alış veriş yaparken sizlere üye işyerlerinden indirim ve parapuan kazandırıyor.

Günlük zorunlu olarak yaptığınız alışverişlerinizden bile size kazanç sağlayacak Tekkart artık ÇEMLİS-DER’li. Birçok ulusal markayı hızla bünyesine katmakta olan Tekkart servis sağlayıcısı sayesinde üyelerimize ait firmalarımızı da Tekkart üye iş yerleri arasına katıyoruz. Hem bölgenizde, hem de tüm Türkiye’de keyifli alışveriş imkanını siz değerli üyelerimize sunmuş bulunuyoruz. Yani yaşadığımız şehirde de, hızla büyüyen Tekkart kazançlı alışveriş programı sizlerin kullanımına açılmış oluyor.

ÇEMLİSDER-Tekkart programına kaydınızı cep telefonu numaranız ile ücretsiz olarak gerçekleştirdiğinizde, artık siz de yerelde, anlaşmalı ulusal mağazalarda ya da internet üzerinden online olarak yaptığınız alışverişlerde para harcarken, bir yandan da size bedava alış veriş imkanı veren parapuanlar kazanacaksınız. TIKLA, ÜYE OL...

ÇEMLİSDER-Tekkart kazançlı alışveriş programına ücretsiz olarak üye olduktan sonra akıllı cep telefonunuza Play Store ya da App Store’dan indireceğiniz Tekkart uygulaması ile yaşadığınız şehirdeki tüm üye işyerlerini size en yakından uzağa sıralanmış olarak görebilecek, bu işyerlerinden alışveriş yaptığınızda harcadığınız paranın bir kısmını bedava alış veriş yapabileceğiniz parapuan olarak da geri kazanabileceksiniz. Bölgenizdeki tüm tekkart üyesi firmalardan alışveriş yapabileceğiniz gibi, Morhipo, Aliexpress, LC Waikiki, Media Markt, Çiçek Sepeti, Domino’s Pizza, Koçtaş, Toomy Life gibi onlarca online mağazadan da online alışveriş yaparken indirim ve parapuan kazanacaksınız. Keza, evinizin elektriğini, internetinizi, Digiturk, D-Smart uydu yayın platformu gibi ihtiyaçlarınızı ve çok yakında yapılacak anlaşma sonrası aracınızın yakıtını Tekkart üye işyerlerinden karşılamanız durumunda, sizlere bedava alışverişin yolunu açan parapuan kazanırken, derneğimize de destek vermiş olacaksınız. Total akaryakıt istasyonundan yapılan yakıt harcamalarından şu anda sadece üye işyerleri faydalanabilmektedir.

dernek tekkart1Eşiniz, çocuklarınız, anne-babanız, yakın çevreniz, komşularımız da ÇEMLİS-DER’in bu fırsatlarından yararlanabilir. Tek yapmaları gereken web sitemiz üzerinden veya dernek görevlilerimiz aracılığı ile cep telefonu numarası, ad soyad ile ücretsiz üye olmak ve derneğimizin sunduğu bu fırsatlardan hiç bir ücret ödemeden yararlanmaya başlamak.
TIKLA, ÜYE OL...

tekkart mobil

Nedir bu Tekkart?
Tekkart yeni nesil bir alışveriş sistemidir. Cep telefonu numaranız ile ücretsiz olarak üye olup hiçbir şekilde aidat, katılım payı vs. ödemeden sıfır maliyet ile faydalanırsınız.

Tekkart üyesi olursam tarafıma bir kart verilecek mi?
Hayır. Tekkart hizmet sağlayan şirketin adıdır, hizmet sağlayıcı bir yazılımdır. Cep telefonu numaranızı bilmek alışverişlerinizi yaparken yeterlidir.

Nasıl üye olabilirim? TIKLA, ÜYE OL...
Sayfadaki fotoğraflara ya da TIKLA, ÜYE OL yazılarına tıklayarak adınızı, soyadınızı, başında 0 (sıfır) olmadan cep telefonu numaranızı yazıp kendinize 1234 gibi 4 rakamlı geçici bir şifre belirleyin. Cinsiyetinizi, şehir ve ilçe bilgilerinizi yazarak, “ÜYELİK SÖZLEŞMESİNİ OKUDUM, ONAYLIYORUM” kutucuğunu işaretledikten sonra “KAYIT OL” butonuna tıklayın. Cep telefonunuza gelecek 4 rakamlı onay kodunu açılan kutucuğa yazıp “ONAYLA” butonuna basın. Artık üye oldunuz. Daha sonra açılan kutucuğa yeni şifrenizi yazarak şifrenizi güncelleyin.

Üye işyerlerini nasıl bilirim?
Üye olduktan sonra android işletim sistemi olan telefonlarda Play Store'dan, iPhonelarda App Store’dan tekkart uygulamasını cep telefonunuza indirin. Başında 0 (sıfır) olmadan cep telefonu numaranızı ve sms ile size gönderilmiş olan 4 rakamlı şifrenizi girin. Uygulama açıldıktan sonra telefonunuzun konum bilgisi açıksa bulunduğunuz yerdeki mağazalar yakından uzağa doğru sıralanacaktır. En üstteki “Mağaza Arama” yerine istediğiniz ili yazarak o ildeki üye işyerlerini de görebilirsiniz.

Tekkart’ı alışverişte nasıl kullanırım?
Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Tekkart üye işyerlerinden yaptığınız alışveriş sonrası hesabı öderken Tekkart üyesi olduğunuzu söyleyin. Sizden cep telefonu numaranız istenecektir. İster cep telefonu numaranızı, isterseniz de şifrenizle birlikte sms ile gönderilen 5 rakamlı ID numaranızı söyleyin. Hesabınızı ödediğiniz anda cep telefonunuza bir mesaj gelir parapuanınız hesabınıza eklenir. Parapuanlarınızı cep telefonunuza indirdiğiniz uygulamada sağ alttaki “Hesabım” kısmından takip edebilirsiniz.

Parapuanlarımı nasıl kullanabilirim?
Parapuanlarınızı istediğiniz zaman üye işyerlerinde kullanabilirsiniz. Kullanmada bir alt limit yoktur. Yıl değiştiğinde Parapuanlarınız silinmez, istediğiniz zaman, istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz. 1 Parapuan 1 TL demektir. Üye işyerlerinden birinden alışveriş yapıp, kasada parapuanımla ödemek istiyorum demeniz yeterlidir. Telefon ya da ID numaranızı söylediğinizde sizden alışveriş şifreniz istenecektir. Şifrenizi bilmiyorsanız kasiyerden tek kullanımlık şifre göndermesini isteyiniz. Cep telefonunuza gelen şifreyi söylediğinizde ücret ödemeden parapuanınızla alışverişi tamamlarsınız. Dünyada ilk ve tek olan parapuandan parapuan kazanmanın keyfini yaşarsınız. Yani parapuanla yaptığınız alışverişten de ayrıca parapuan kazanırsınız.

Keyifli, kazançlı alışverişler dileriz.

 

 

KENT KONSEYİNDE BAŞKAN; ENGİN KANDEMİR

Çanakkale Kent Konseyi seçimli genel kurulu Çanakkale Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde 22 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirildi. Saim Yavuz ve üyemiz Engin Kandemir’in aday olduğu seçimli genel kurulda 3 tur süren seçimin ardından üyemiz Engin Kandemir başkan olarak seçildi.

Devamını oku: ENGİN KANDEMİR

ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNLARI

GECEDE BULUŞTU

 

Her yıl geleneksel hale getirdikleri “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” gecelerinin 12. Sini cumartesi akşamı gerçekleştirdiler.

Kolin Hotel’de yapılan geceye üyelerin yanı sıra, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Yüksel, Dernek üyesi Çanakkale İl Dernekler Müdürü Resul Karakurt ile Samsun Meslek Liseliler Derneği Başkanı Seydahmet Çay katıldı. Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ahmet Özel, “Bu gecenin isminden anlaşıldığı üzere dernek olarak birlik ve beraberlik ve dayanışmaya çok önem veriyoruz. Bu değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Meslek liseli olarak her sene düzenlediğimiz gecelerimize ilgi gittikçe artıyor. Bu sebeple bu sene Kolin Hotel’de yapmaya karar verdik. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Devamını oku: GECE HABERLERİ 2017

BAŞKAN GÖKHAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

 

Çanakkale Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Derneğimiz, Esenler Mahallesi’ndeki yeni hizmet binamızda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı konuk etti.

12 Nisan Çarşamba günü Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki heyet, yapımı tamamlanan dernek binamıza inceleme ziyaretinde bulundu. Dernek Başkanımız Ahmet Özel ile dernek yönetimi ve kurullarının hazır bulunduğu ziyaret sırasında Özel, dernek binasında yapılan çalışmaları aktardı.

Devamını oku: BAŞKAN GÖKHAN DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ